מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, התחילה עוד ב- 2018, כאשר הטריגר הראשוני היה בעיקר על רקע של עקרונות קניין רוחני של חברות אמריקאיות בסין. מאז, החלו מנהיגי המעצמות להטיל מכסי ייצוא אחד על השני, והתגלגלה למעין מלחמת אגו בין טראמפ לשי ג'ינפינג, שהשפיעה עד כדי סכנה להורדת הצמיחה העולמית. הבורסות בעולם הפכו רגישות לכל ציוץ או הודעה בנושא שהובילו לתנודתיות רבה בשווקים. על אף ששני הצדדים זקוקים אחד לשני וגם יודעים זאת, עדיין שניהם מחזיקים את הקלפים קרוב לחזה, להשיג את התנאים הטובים ביותר להסכם הסופי.

התנודתיות במדד המניות בשנת 2019

נשאלת השאלה האם היה ניתן לחזות את התנודתיות הזו? האם טכנולוגית הבינה מלאכותית יכולה להתריע בפנינו על ירידות או עליות קרבות? או אפילו לאתר עבורנו הזדמנויות השקעה?

חברת הפינטק I Know First  פיתחה אלגוריתם לחיזוי שוק ההון על בסיס בינה מלאכותית. האלגוריתם מעבד כמות נתונים מאסיבית מהשווקים, לומדת תבניות בבורסות השונות ובונה את הרשת המורכבת אשר קיימת בשוק ההון על בסיס היחסים בין אינדיקטורים כלכליים שונים באמצעות שימוש בטכנולוגיות בינה מלאכותית ולמידה עמוקה.

האתגר העיקרי של השימוש בטכנולוגיית בינה מלאכותית בשוק ההון נובע מהעובדה שהשוק הוא מערכת דינאמית ללא חוקיות קבועה ועל כן האלגוריתם צריך להיות לומד, גמיש וחכם. בניתוח התחזיות שהאלגוריתם הפיק בשנה האחרונה ניתן לגלות שטכנולוגיית הבינה המלאכותית הצליחה לחזות את הירידות בשווקים במאי ובאוגוסט האחרון, בדיוק לפני הפעמים שמלחמת הסחר הסלימה וחזרה לכותרות הראשיות.

נבחן מספר דוגמאות:

הציוץ של טרמאפ מה-5 למאי אשר התניע את השלב הנוכחי של  מלחמת הסחר :

התחזית לשוק האמריקאי מה-2 למאי 2019 שהפיק אלגוריתם הבינה המלאכותית:

בטבלה ניתן לראות את התחזית החיובית למדד הפחד VIX וכן לשורה של של מדדי תנודתיות אחרים מצד אחד. ותחזית שלילית למדד המניות המרכזי בארה"ב (500SP)

שלב נוסף במלחמת הסחר התחיל בתחילת אוגוסט בציוץ הבא של טראמפ:

     תחזית לשוק האמריקאי מה1 באוגוסט 2019     

בתמונה ניתן לראות תחזית שלילית על מדד הSP500 ותחזית חיובית על מדד התנודתיות, שהוא מדד הויקס האמריקאי ( מדד "הפחד")   מתחילת אוגוסט.

אז לאן השווקים הולכים מכאן?

מניתוח התחזית המעודכנת, נראה שהתנודתיות תשלוט בשווקים בטווח הקצר אך לטווח הארוך, אלגוריתם החיזוי חוזה שהשקעה בשווקי המניות היינה עודינו האופציה המומלצת ביותר ושמדד ה-500 S&P  יסחר במגמה חיובית בטווח הבינוני והארוך.

תחזית האלגוריתם לשנה הקרובה:

*הכותבים הם:

 ירון גולגר- הוא מנכ"ל חברת I Know First, המשתמשת בבינה מלאכותית למתן שירותי תחזיות אלגוריתמיות לשוק ההון ויישום מערכות ייעוץ אלגוריתמיות ממוחשבות

בן רובין- יועץ השקעות בכיר ואחראי על מערך הייעוץ ב I Know First