עתידה של טבע

בפעם הראשונה מאז שנת 2000, מחיר מניית טבע פרמצבטיקה (סימול: TEVA) צנח לעבר מחיר המניה הנמוך ביותר ב -20  השנים האחרונות. במשך חמש שנים, טבע נאבקת בירידת מחירי המנייה שלה. בעוד החברה ממשיכה לרכוש ולייצר תרופות חדשות לשוק בלתי גמיש יחסית, הדרך לחזור להיות מעצמת התרופות שהייתה פעם , נראית רחוקה מתמיד.

ההסתבכות  בארה"ב

רוב ההכנסות מהתרופות של טבע מגיעות מארצות הברית ,שם, הם נתקלו בכמה מכשולים. בשנים האחרונות, נוצרה מעין מגיפה בארצות הברית שבה אזרחים  התמכרו למשככי כאבים חזקים, ובמקרים רבים היו מתים  ממינון יתר של התרופה. בעוד שטבע אינה החברה היחידה שלכאורה השתתפה במגיפה הזו, אך כן נטען נגדה שהייתה אחת מהחברות המרכזיות שהיו שותפות להתחלתה.  כרגע טבע לא רק  ממתינה  לתביעות אזרחיות על הטעיית הצרכן ממכירת אופיאטים לאזרחים, במקרה אחד באוקלהומה הם הגיעו להסדר שהסתיים בתשלום של 85 מיליון דולר. המנה העיקרית, ,לטבע  ממתינה תביעת ענק על שיתוף פעולה סמוי עם ענקיות פארמה אחרות ותיאום מחירי תרופות וקביעת מחיר גבוה מהרגיל על חשבונם של אזרחים תמימים וחולים . תביעות אלה שטרם מומשו  יכולות לעלות לטבע בסכום של 4 מיליארד דולר. זה לא רק לחתוך באופן עמוק את החיסכון של החברה אשר רק עומד על יתרה של   3 מיליארד דולר., אלא  גם להגדיל את החוב הגבוה ביותר בהיסטוריה של החברה שכבר עומד על  27 מיליארד דולר.

מה צפוי לחברה

על אף ההכנסות המרשימות של החברה, הן עדיין במגמת ירידה. למעשה המכירות ירדו ב 15.8 אחוז ו17% אחוז בשנתיים האחרונות בהתאמה. כל זה בשילוב רכישות לא מוצלחות פגעו בהכנסותיה. אלו הביאו להורדת מחיר היעד של מניית החברה על ידי אנליסטים וחברות השקעה רבות. הבעיה העיקרית והחמורה ביותר של טבע שהיא מאבדת את אמון הצרכנים שלה ואת אמון מחזיקי המניות שלה. אלו בשילוב ההוצאה לפועל של התביעות המשפטיות יכולות להוביל לירידה חדה אף יותר במנייה  ופגיעה חמורה בעתידה. על כן אני ממליץ על שורט לחברת טבע.  

דוגמא לתחזית על מניית טבע : לחץ כאן