איתור מניות מומלצות בשוק ההון

  • משקיעים בד"כ בוחרים באילו מניות להשקיע בהתבסס על החדשות, חברות אשר מייצרות מוצרים לטעמם, מאזני תשלומים ואנליזות בסיסיות או טכניות. כל הדרכים הנ"ל כרוכות בסיכונים רבים מכיוון שכל המשקיעים חשופים לאותו מידע.
  • השיטה האלגוריתמית היא האיכותית ויעילה, מאחר ולא נכנסים אליה שיקולים רגשיים או העדפות אישיות.
  • שירות התחזיות היומי של I Know First מציע 6 טווחי זמן שונים, כאשר כל נכס מקבל אינדקטורים שונים של "אות מגמה" ו"מדד הסתברות".
  • שירות התחזיות היומי של I Know First מציע 6 טווחי זמן שונים, כאשר כל נכס מקבל ערכי "אות מגמה" ו"מדד הסתברות" שונים. לפיכך,  הסבר על תחזית שהתקבלה ב-5  בפברואר 2019 הינה מקרה דוגמא מתאים.
  • בתחזית שהתקבלה באותו יום, הצליח האלגוריתם לחזות בהצלחה 9 מתוך 10 מגמות עבור מסחר לונג,  התשואות שהתקבלו בתחזית זו היו חיוביות.

מבוא

כיצד ניתן לאתר את המנייה הבאה? כיצד ניתן לבחור מניות בהצלחה? אלו מאיתנו שלא מפחדים מסיכונים, עוקבים אחר החברות החדשות או קוראים על חברות המעניינות אותם – כאשר החדשות הן טובות, קונים את המניות ומצפים לעלייה בשוויין. חלקינו, ברי המזל, מצליחים להרוויח בדרך זו, אבל לרובינו שיטה זו לא עובדת, ואנו מפסידים כסף רב. וזאת, מכיוון שלמידע זה חשופים כל המשקיעים ואין כל יתרון יחסי ברכישת המנייה על בסיס חדשות אלו.

אם כך, האם אכן מדובר בעניין של מזל?

סוג מסוים של אנשים מאמינים בקניית חברות המציעות מוצרים אותם הם אוהבים או בעלי פוטנציאל. מרבית המשקיעים בחברת אפל (AAPL) נמנים מסוג משקיעים אלה. עבור משקיעים אלה מדובר בניסיון ללא הפסד – במקרה הטוב, שווי המנייה יעלה והם יהיו רווחיים, ובמקרה הרע אנשים אלה יהיו בעלי מניות אפל, אשר בעיניהם בעלות ערך רב בכל מקרה.

עם זאת, לחלק מהמשקיעים יש ניסיון בכלכלה. בעזרת ניתוח דוחות פיננסיים, משקיעים אלה בוחנים את שווי החברות לפני השקעה במניות החברה. שיטה זו נקראת "השקעות ערך" וידועה בעיקר בשל שימושו של "האורקל" וורן באפט בשיטה זו. השקעה במניות דיבידנד הינה נגזרת קונסרבטיבית יותר של שיטה זו.

השיטה הטכנית

סוג נוסף של משקיעים הם המשקיעים הטכניים, משקיעים אלה בד"כ משתמשים בטבלאות נתונים לקבלת החלטות מסחר, ונשענים בעיקר על דפוסי מסחר ואינדיקטורים מוכרים בכדי למצוא מניות עם עודף היצע. בנוסף, תוך בחינת דפוסי עבר, הם מסוגלים לבנות דפוסי התנהגות עתידיים. עם זאת, חשוב לזכור כי העולם סביבנו נמצא בשינוי מתמיד, ודפוסי ההתנהגות שזוהו לא בהכרח יחזרו על עצמם, וערכם של תחזיות אלה ייפחת ככל שיותר ויותר משקיעים ישתמשו בטכניקה זו.

איתור מניות מומלצות באמצעות אלגוריתמים

השיטה האלגוריתמית

ב-I Know First, פיתחנו אלגוריתם בינה מלאכותית באמצעות שימוש בטכנולוגיות מתקדמות כן במתמטיקה וסטטיסטיקה. תנועת השווקים דומה לגלים, ולכן גם אופן הפעולה של האלגוריתם מפענח את תחזיות השווקים בעזרת הדמייתם לגלים. כל תחזית אלגוריתמית מעבדת נתונים ממספר רב של מקורות. בכל יום מתקבלות תחזיות למספר רב של נכסים, עבור כל נכס מחושבים "אות המגמה" וכן "מדד ההסתברות".

השימוש באלגוריתמים לחיזוי תנועות השווקים נועד בכדי לפסול את אחד החסרונות הקריטיים של המוח האנושי בתחום זה – רגשות. השימוש ברגשות בתחום זה גורם למשקיעים לבצע פעולות לא רציונליות ואימפולסיביות – אנו קונים נכסים כאשר צריך למכור אותם, ומוכרים אותם כשאר צריך לקנות אותם. מכיוון שרבים מאיתנו לא בקיעים מספיק בניתוח דוחות כספיים והבנת החדשות באופן מעמיק, מרבית הפעולות שאנו עושים מלוות ברגשות, וכתוצאה מכך אנו לא מבצעים את פעולות הקנייה והמכירה בעיתוי הנכון.

הסבר על מפת החום

בדוגמא שלהלן, מוצגת מפה החום עבור התחזית שפורסמה בתאריך ה-5 בפברואר 2019 כל תא בטבלה השמאלית מייצג נכס מסוים. בתא רשומים שם הנכס בראש, אות המגמה באמצע ומדד ההסתברות בתחתית. הסדר בו מסודרים חשוב גם כן – הנכסים בעלי אותות המגמה החזקים ביותר יופיעו בפינה העליונה השמאלית, ויסודרו בהדרגה משמאל לימין ומלמעלה-מטה.

כל תא בטבלה השמאלית מייצג נכס מסוים. בתא רשומים שם הנכס בראש, אות המגמה באמצע ומדד ההסתברות בתחתית. הסדר בו מסודרים חשוב גם כן – הנכסים בעלי אותות המגמה החזקים ביותר יופיעו בפינה העליונה השמאלית, ויסודרו בהדרגה משמאל לימין ומלמעלה-מטה.

בדוגמא הנ"ל, האות החיובי החזק ביותר שהתקבל היה עבור WDC, והנכס שקיבל את האות השני החזק ביותר באותה תחזית היה עבור VAC.

אות המגמה מעיד על הכיוון בו ישתנה ערך הנכס – אות חיובי מעיד על עלייה עתידית בשווי הנכס, בעוד אות מגמת שלילי מעיד על ירידה עתידית בשווי הנכס. עוצמת התנועה היא יחסית לשאר הנכסים המופיעים בטבלה. כלומר במקרה שלנו, למנייה בעל אות המגמה הגדול ביותר (WDC ) עם אות מגמה של 6.69, צפויה תנועה גדולה כמעט פי 2.5 מהמנייה CGNX הנמצאת במקום העשירי בטבלה עם אות מגמה של 2.57.

מדד ההסתברות הינו תוצאה של חישוב המתאם (קורלציה) בין התחזיות בעבר לבין הביצועים בפועל של נכס מסוים. לפיכך, ערך זה מתאר את ההסתברות להתממשות התחזית. הצבעים מחולקים כך שתאים ירוקים מעידים על שינוי חיובי בערך הנכס, ותאים אדומים מעידים על שינוי שלילי בערך הנכס.

לסיכום : ניתן לראות בתחזית שהתקבלה ב-5 בפברואר 2019, שהאלגוריתם הצליח לחזות את תנועותיהם של 9 מתוך 10 המניות המובילות בפוזיציית לונג.

דוגמא לביצועי התחזית:

בגרף שמוצג למעלה מתוארת אסטרטגיית השקעה פסיבית . בה נקנו 10 המניות הנמצאות בראש הטבלה ( לונג ) בתחילת החודש . ולא בוצע שום שינוי בהם עד לשלהי סוף חודש פברואר. מוצגים גם מדדי עיקריים בשוק האמריקאי על מנת להמחיש את היחסיות . ( עקב איסור הרשות לניירות ערך על פירסום תשואות נכסים) .

סיכום

קיימות שיטות רבות להשקעה בשוק ההון. פנדומנטלי , ניתוח טכני , מעקב אחרי קרנות גידור או גורו של השקעות. I Know First מבוססת על אלגוריתם בינה מלאכותית מתקדם , סטטיסטיקות ומתמטיקה , מתדות כמו Deep learning ו nerual netwrok . שמאחוריו יש צוות של מדענים ממכון ויצמן, ומתמטיקאים מאוניברסיטת תל אביב,. צוות מחקר מעולה שביחד יוצרים מוצר איכותי וטוב. האלגוריתם לומד מטעויות העבר שלו ומשפר את עצמו מתחזית לתחזית. האלגוריתם, המבוסס בינה מלאכותית, לומד להכיר את השווקים ואת הפרמטרים המשפיעים עליו, לזהות את התבניות בשוק המניות וכן לומד להכיר במרכיבים שהושמטו בעבר ושצריכים להלקח בחשבון לעתיד. האלגוריתם מסוגל לבצע הפרדה בין הרעשים לבין המגמה ולזהות תבניות בשוק והזדמנויות השקעה.

בשורה התחתונה, האלגוריתם של I Know First  מהווה כלי מצוין לאיתור מניות מומלצות והזדמנויות השקעה בשווקים בעולם.

למאמר המקורי באנגלית לחץ כאן