18.6.22

מחירי הנפט והאנרגיה משחקים השנה תפקיד מרכזי בעולם ההשקעות. זינוקי המחירים בסקטור האנרגיה מתחילת השנה עודדו עלייה אינפלציונית שהובילה לשרשרת העלאות ריביות אגרסיביות מצד הפד והבנק המרכזי בארה"ב. עליית הריבית מהווה אלטרנטיבה בטוחה להשקעות בשוק המניות מה שהוריד את השווקים באופן חריף מתחילת השנה.

האם ניתן היה לחזות את העליות של המחירים עוד בתחילת השנה? כן, אלגוריתם הבינה המלאכותית שפיתחנו, סיפק תחזית חיובית מאוד למחיר הנפט עוד בחודש נובמבר 2021, שמחירי הזהב השחור נעו סביב מחיר ה65 דולר לחבית. האלגוריתם מיקם את אינדקס שירותי הנפט(OSX^) בראש טבלת הנכסים המומלצים בחבילת מדדים עולמיים, לתקופה של 3 חודשים קדימה. בנוסף סימן את סקטור האנרגיה בת"א גם כסקטור מאוד מומלץ לקנייה לאותה תקופה. באותה תחזית מיקם את ריבית האג"ח הממשלתי של ארה"ב ל-10 שנים(TNX^) גם כן בראש הטבלה. שילובם של 2 הגורמים הללו יכול היה להעיד על היתכנות גבוהה להעלאת ריבית בעקבות עלייה באינפלציה ולהגברת הסיכוי לירידות בשווקי המניות.

תחזית מדדים עולמיים שהונפקה ב21.11.21

שלושה חודשים לאחר מכן (22.2.22) בחבילת מדדים עולמים, מחיר הנפט, שמחירו נע סביב 90 דולר לחבית, נשאר עדיין בראש רשימת המדדים המומלצים לקנייה לתקופה של שלושה חודשים. ובתום התקופה נע סביב המחיר של 107 דולר לחבית.

מדדים עולמיים

עליית מחיר הנפט וסקטור האנרגיה הוצגו בחבילות נוספות כמו חבילת תעודות סל. החבילה עוקבת אחר תעודות הסל המומלצות ביותר לקנייה בשוק האמריקאי. בחבילת תעודות סל שנשלחה ללקוחותינו ב21.1.22, 3 מתוך 5 תעודות הסל המומלצות ביותר לקנייה, היו תעודות הקשורות באופן ישיר למחירי הנפט וסקטור האנרגיה(USO IXC ,XOP). ואחת לסקטור כריית המתכות(XME), שזינקה באופן משמעותי בתקופת התחזית ל-3 החודשים הבאים.

חודש לאחר מכן ב-22.2.22, כאשר נבחן את תחזית תעודות הסל לטווח של חודש, המצב נשאר דומה כאשר 3 מתוך 5 התעודות המומלצות ביותר על פי האלגוריתם, קשורות באופן ישיר לנפט וסקטור האנרגיה.

אחד היתרונות המשמעותיים של האלגוריתם שפיתחנו שהוא חוזה נכסים ללונג ולשורט. ועוד לפני שינוי הכיוון הדרסטי במחירי האנרגיה והנפט בשבועיים האחרונים(16.6) האלגוריתם סיפק תחזית שלילית מאוד לנפט ולסקטור האנרגיה בתחזיות השונות:

תחזית מדדים עולמים ותחזית תעודות סל בתאריכים 14-16 ליוני.

לאחר קבלת התחזית הנ"ל, לקוחותינו ידעו להישמר מסקטור האנרגיה והנפט כי התחזית לאותם נכסים הפכה אדומה והם בעלי סיגנל שלילי. ומחיר הנפט אכן צנח.

מקור: investing.com

בנוסף לזיהוי המגמות בשווקים, אסטרטגיה טובה להשקעה, היא שילוב תחזיות גלובליות, כמו מדדים עולמיים/תעודות סל, המאתרות טרנדים ומגמות בשווקים, עם תחזיות מניות ספציפיות אשר מתמקדות ב Stock picking. בחירת המניות ההולכות בקנה אחד עם הסקטורים הבולטים שראינו בחבילות הגלובליות תביא לתוצאות מקסימליות. לדוגמא, כאשר נראה את סקטור האנרגיה מומלץ בתחזיות הגלובליות, נתמקד במניות האנרגיה מתוך החבילות הסצפציפיות כמו TOP10 או מניות ממדד הSP500. ועל ידי כך אנחנו יוצרים תיקוף שונה למגמה, מ-2 מקורות שונים ובלתי תלויים היכולים להביא לאופטימיזציה בתיק ההשקעות שלנו. האלגוריתם משמש ככלי תומך החלטה ומאתר הזדמנויות בשווקים השונים.