5.3.2020

סיכום

  • מקרי קורונה ( COVID-19) הולכים וגדלים ואינם מראים סימני עצירה
  • חברות רכב ותעופה יכולות לספוג את הפגיעה הגדולה ביותר בשנת 2020
  • מניות מסקטור הרפואה והביוטכנולוגיה מהוות ההזדמנויות במצב זה
  • נטפליקס ושירותי סטרימינג אחרים עשויות להפיק ערך מההתפרצות

מהו בדיוק וירוס הקורונה?

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, הקורונווירוסים הם משפחה של נגיפים העלולים לגרום למחלות אצל בעלי חיים ובני אדם. המחלה הנגרמת על ידי נגיף הקורונה שמתפשט בכל רחבי העולם נקראת COVID-19. המקרים הראשונים של המחלה נמצאו בווהאן, סין, בדצמבר 2019.

בגלל מאפייני הזיהום שלה, המחלה החלה להתפשט למדינות אחרות. ב- 27 בפברואר פרסם ארגון הבריאות העולמי דוח שהודיע ​​כי למעלה מ- 81,000 מקרים של המחלה אושרו, כאשר 78,000 היו בסין. מספר מקרי המוות הגיע ל -2,718, כאשר 44 מהם היו מחוץ לסין. מדינות כמו דרום קוריאה, יפן ואיטליה הודיעו גם על יותר ממאה מקרים בשטחן. לאחר שברזיל אישרה את המקרה הראשון שלה, COVID-19 נמצא כעת רשמית בכל יבשת בכדור הארץ.

שוק המניות סובל גם הוא מתסמינים

COVID-19 אינו רק בעיה עבור בריאות האנשים. כפי שניתן לראות בשבועות האחרונים, מניות בכל העולם נאבקות בהשפעות הנגיף. השווקים העולמיים כבר הפסידו בששת הימים האחרונים 3.6 טריליון דולר, מאבק שניתן לראות גם במדדים כמו SP500 , דאו ג'ונס ונאסד"ק.

Stock market graph

כמובן שגורמים שונים משפיעים על מחיר המניה. עם זאת, הפחד מפני וירוס הנגיף מוביל את המשקיעים בהחלטותיהם. דוגמא אחת טובה למצב זה היא VIX, המכונה גם "מדד הפחד", שעולה בשבוע האחרון ב -90%.

כמו כן, מדינות עם מקרים חדשים של המחלה ראו שהמדדים שלהן נופלים. מדד בווספה מברזיל ירד 8.36% שבוע לאחר אישור מקרה הנגיף הראשון במדינה. כמו כן, מדדים מאיטליה (FTSE MIB) ומיפן (ניקיי) חלקו את אותו גורל.

חלק מהמניות חולות

כאשר תנועת המניות ברחבי העולם מושפעת מנגיף הקורונה, קשה לחזות דבר מבלי להתחשב במאמץ לעצור או לפחות למזער את ההשפעה של COVID-19. עד שהרפואה תמצא דרך לשלוט על התפשטות זו, סביר לחשוב ששווקי המניות ינועו חזרה למחירים בהם היו לפני התפרצות הנגיף.

לדברי קייט ברודריק, ראש המחקר ממעבדת אינוביו, אב טיפוס לחיסון כבר פותח וצריך להיבדק בבני אדם בקרוב. "הבדיקות הפרה-קליניות מתחילות השבוע ואנחנו מצפים לקבל מוצר סופי לבדיקה אצל בני אדם עד הקיץ", אומרת ברודריק.

Credit: Senior Airman Cody R. Miller / U.S. Air Force Photo

חוץ מזה, החיסון צריך לעבור בבדיקות שונות לפני שהוא מתחיל לייצר בקנה מידה גדול. הציפייה היא שהחיסון יכול להיות מוכן רק בשנת 2021. עם זאת, מה אנו יכולים לצפות משנת 2020?

בעיות בטווח הקצר והבינוני

ללא כל אפשרויות להכיל את התפשטות הנגיף בטווח הקצר, הציפייה היא לראות שהשווקים העולמיים ימשיכו לרדת. חברות שתלויות בתעשיות הענק שלהן, במדינות המושפעות ביותר, עשויות גם הן להיתקל בבעיות. טויוטה הודיעה כי מפעלי יפן עשויים להיות מושפעים מנושאים הקשורים לוירוס הקורונה, יונדאי סגרה את אחד המפעלים שלה, וטסלה ראתה ירידה במספר הרכבים הרשומים בסין.

כמו כן, חברות טיסה ושרשרת האספקה ​​שלהן עשויות להיאבק בהשפעות נגיף הקורנה. ללא סימנים להכלת ההתפשטות, אנשים יבחרו שלא לטוס, ובכך ישפיעו על הרווח של חברות טיסה. לופטהנזה כבר הצהירה שחלק מהטיסות שלה לטווח קצר ובינוני יצטמצמו כתגובה לווירוס הקורונה. חברות אחרות כמו יונייטד איירליינס ואמריקן איירליינס הודיעו על שינויים עקב התפשטות הנגיף. כל אותן חברות איבדו מערך המניה שלהן מאז שוירוס הקורונה החל להתפשט בכל רחבי העולם.

מכיוון שאין לנו לוח זמנים מדויק מתי האיום יגמר, השקעה בחברות בפרופיל זה נראית מסוכנת. למרות שסיכון אינו בהכרח בעיה כשתגמול גבוה מתלווה אליו, יתכן וזה לא המקרה. עד להופעת פיתרון כלשהו, ​​קשה לחזות מתי ואם ערך המניות של חברות אלה יעלה.

בנוסף, ה-FED הודיע על הפחתה בריבית בעיקר בגלל נגיף הקורונה. מיד לאחר ההכרזה, מספר מניות ספגו נפילות. במדד הדאו 30, כל המניות פרט לאחת רשמו הפסד לאחר הפחתת הריבית, וכן מניות ב-SP500 וחברות בנאסד"ק ספגו גם הן ירידות.

אבחון נכון של המחלה

בכל סיטואציה, ובמיוחד בעולם שוק המניות, אנו יכולים לראות איומים והזדמנויות. המצב כרגע מקל על ראייתנו ממה עלינו להימנע, אך מה אם נביט יותר מקרוב? מהן ההזדמנויות בתקופה בה התפרצות – שיכולה להתברר למגיפה – מאיימת על כדור הארץ?

במבט ראשון, ההזדמנויות הגדולות ביותר הן המניות מסקטור הרפואה והביוטכנולוגיה. חברת הביוטכנולוגיה מודרנה הפכה להיות מאוד מרגשת בגלל נגיף הקורונה. לאחרונה הודיעה מודרנה כי החיסון שפיתחה מוכן לבדיקות ראשוניות, דבר שהקפיץ את המניה שלה (MRNA) ב-56% במהלך הימים שלאחר ההכרזה. כמו כן, Vir Biotechnology (VIR) קפצה מ -12 דולר לכמעט 60 דולר במהלך שבוע אחד, בעיקר בגלל ספקולציות כי הם יכולים להיות הראשונים שיפתחו את החיסון נגד נגיף הקורונה.

למה לא לחשוב מחוץ לקופסה?

לא רק חברות המחפשות ישירות אחר חיסון צריכות להראות כהזדמנות. חברות כמו Crispr Therapeutics (CRSP), שיכולות להשיג את רצף הגנום ולהאיץ את תהליך יצירת החיסון, בהחלט שוות בדיקה. אלפא פרו טק (APT), חברה המתמחה במסכות וביגוד מגן יכולה להגדיל את מכירותיה אם המחלה תישאר עוד זמן. כך גם לגבי Lakeland Industries (LAKE), חברה המייצרת בגדי מגן לעובדים בסיכון גבוה. המניה שלהם עלתה מ -5 $ ל- 21 $ תוך שבוע אחד בלבד והמגמה עשויה להימשך.

ההזדמנויות לא נשארות רק בתחום הרפואי והביוטכנולוגי. התפרצות נגיף מאלצת אנשים להימנע ממקומות צפופים, וכמובן להימנע מטיסות. מספר האנשים שישהו יותר זמן בבית הולך וגדל, וזו יכולה להיות נקודה טובה לבחון. שירותי סטרימינג כמו נטפליקס, ספוטיפיי ואמזון פריים עשויים להשיג עלייה במספר הצופים וזה אמור להעלות את ערך המניות שלהם. משחקי וידאו, וידאו צ'אט עשויים ללכת באותו מסלול, שיכול לעזור לא רק לסוני, נינטנדו ומיקרוסופט, אלא גם לחברות של מרשת האספקה שלהן, ​​כמו NVidia ו- AMD.

I Know First השיקה את חבילת "הזדמנויות בעידן הקורונה" , החבילה מאפשרת איתור הזדמנויות על ידי אלגוריתם מבוסס בינה מלאכותית ומסמנת נכסים היכולים להפיק תועלת מתקופה זו ונכסים לפוזיצית שורט הרגישים מאוד להתפשטות הנגיף. לחץ כאן לביצועי החבילה מהשבוע האחרון

לצפייה בתחזית מניות ישראליות מהשבוע האחרון לחץ כאן למניות מהשוק האמריקאי לחץ כאן