עיקרי הדברים:

  • אסטרטגיות מסחר בשוק ההון המבוססות על ניתוח טכני המבוצע בידי אדם חשופות לטעויות ולהטיות רבות.
  • היקף השימוש בבינה מלאכותית בעולם הפיננסי הולך ומתרחב.
  • האלגוריתם של I Know First הינו שחקן משמעותי במסחר בשוק ההון ומבוסס על בינה מלאכותית.

ניתוח טכני

ניתוח טכני הינו שיטה להערכת ניירות ערך המבוססת אך ורק על מחיר המנייה ומספר המניות הנסחרות/ היקף המסחר. הנחת הבסיס הינה כי מחיר המנייה מגלם את כל הידע הקיים. אנליסטים טכניים מתבססים על גרפים שונים בכדי לזהות דפוסים ומגמות המרמזות על עתידן של מניות. הכלים המקובלים ביותר לעריכת ניתוח טכני הם חישוב ממוצעים נעים, בחינת רמות תמיכה והתנגדות, קווי מגמה ואינדיקטורים מבוססי מומנטום. נבחן את המגרעות והיתרונות של כל שיטה,להלן מספר חסרונות של שימוש בניתוח טכני:

הטיות תפיסה בקרב בני אדם

כל אסטרטגיית מסחר שמבוססת על ניתוח טכני, מושתתת למעשה על זיהוי מגמות ודפוסים מתוך נתונים המוצגים כנתונים מספריים וגרפיים. גרפים שכאלו מבוססים על המחירים ההיסטוריים של ניירות ערך או נכסים, והם חשופים לטעויות אנושיות. טעות מסוג זו מכונה הטיית הייצוגיות, נטייתם של אנשים להעריך את שעתיד להתרחש על פי מה שארע עד כה. יהיה החיזוי מדויק ככל שיהיה, אירוע פתאומי תמיד יכול לשנות כל חיזוי. בשוק המאופיין בעליות מחירים, סביר כי מרבית התחזיות יצביעו על מגמות עלייה, מה שכמובן לא תמיד מתקיים בפועל. בדומה למתרחש בעת התמכרות להימורים, חוקרים הראו כי אנשים נוטים להערכת יתר של מידת הדיוק של החיזויים שלהם לגביי הסבירות שמאורע יתרחש, מה שרק מחריף את המצב.

רגשות אנושיים

חלק גדול בניתוח הטכני עוסק בשינויי ווליום, נפח המסחר משפיע על נזילותה של מנייה, וכן קובע את יציבות מחירם של נכסים וניירות ערך. תגובה מוגזמת לחדשות שהתפרסמו זה עתה עשויה להוביל לשינויי מחירים, כך שיעלו או ירדו ביחד למחירה הבסיסי של מנייה. תגובה מינורית או היעדר תגובה תוביל להקפאת המחיר, כלומר לכך שלא יעלה או ירד.  במהלך בועת הדוט-קום, משקיעים היו אופטימיים ואמוציונליים במיוחד לגביי טכנולוגיה  והדבר הוביל להערכת מניות כמו Yahoo! במחיר שיא שלא נראה כמותו עד אז, מעל 125$ ביליון.

לניתוח הטכני גם מספר יתרונות:

נקודת כניסה ונקודת יציאה

ניתוח טכני מאפשר דרך ספציפית יותר לכניסה לפוזיציה. סוחרים אשר רגילים להתבסס על ניתוח טכני מזהים לעיתים קרובות נקודות כניסה כאשר מחיר של נכס או מנייה קרוב לקו התמיכה או כשנראה כי מתקיימת מכירת יתר של מנייה. בדומה לכך, הם מזהים את נקודת היציאה כאשר שווי נייר הערך קרוב לרמת ההתנגדות או כאשר נראה כי מתקיימת רכישת יתר של מנייה. יש לתת את הדעת על כך שהאמור לעיל רלוונטי לפוזיציית long וההפך נכון לגביי פוזיציית short. הבנה זו מאפשרת למקסם רווח ממנייה, על ידי כניסה ויציאה בזמן הנכון.

ווליום מסחר

נתונים פיננסיים, כגון מחירי סגירה היסטוריים ונפח מסחר, זמינים ונגישים באינטרנט בכל עת. ניתן ללמוד להם על רגשותיו של הסוחר ואף להסיק מה מתחולל במוחותיהם של מרבית הסוחרים שכן השוק נשלט בידי כוחות של היצע וביקוש. ביקוש רב (יותר קונים) מביא לעליית רמת המחירים, ואילו היצע רב (יותר מוכרים) יוביל לאפקט הפוך של ירידת רמת המחירים.

מגמות ודפוסים

כסוחרים, עלינו לקבל החלטות רבות. חלקן נוגעות לנקודות כניסה, לגודלה של פוזיציה ולנקודות יציאה. זיהוי דפוסים בעזרת תרשימי אקסטרפולציה עשוי לסייע לנו לקבל החלטות נכונות. כבני אדם, אנו נוטים להמשך אחר האופן הוויזואלי שבו מידע מוצג לעינינו. אנו נוטים לראות דברים יותר מאשר לשמוע אותם. התבוננות בתרשימים מאפשרת לנו לזהות דפוסים, עליהם ניתן להתבסס בעת קבלת החלטות. למשל, דפוסי מחיר חוזרים על עצמם לעיתים קרובות. אם כן, ניתוח טכני מאפשר לנו לקבל החלטות, תוך נטרול השפעה של רעש שמקורו במשקיעים אחרים ובמומחים.

לאחר שסקרנו את יתרונות וחסרונות השימוש בניתוח טכני, מובן כי סוחר המתבסס על שיטה זו בלבד מרוויח בהיבטים מסוימים ומפסיד באחרים. התבססות בלעדית על ניתוח טכני תהפוך אותך למומחה בעבר, תוך התעלמות מן העתיד. על כן, בדרך כלל המתבססים על ניתוח טכני בלבד סוחרים בטווח הקצר בלבד. פירושו של דבר שבדרך כלל הניתוח הטכני משמש לקבלת החלטות מהירות. התבוננות על תרשימים רבים על פני שעות ממושכות, קרוב לוודאי שתעורר מדי פעם עייפות ושיפוט לקוי אשר יובילו לתהליך קבלת החלטות פחות איכותי שהשלכותיו עשויות להיות מרחיקות לכת.

שימוש בבינה מלאכותית בשוק ההון

בחודש פברואר בשנת 2017, בבנק גולדמן סאקס פוטרו 600 סוחרים והוחלפו בכ-200 מהנדסי מחשבים שמפקחים על תוכנות מסחר אוטומטיות. מאז, החלו להפוך את תהליך המסחר במטבע בבנק זה לאוטומטי ומצאו פעם אחר פעם כי ניתן להחליף ארבעה סוחרים במהנדס מחשבים יחיד. אין ספק כי הנהלת הבנק השקיעה מחשבה מעמיקה טרם החליפה את הסוחרים המסורתיים באמצעי מסחר המבוססים על בינה מלאכותית.

למידת מכונה ומגוון טכניקות נוספות אפשרו יצירה של מערכות חדשות אשר מזהות דפוסים שהמח האנושי פשוט לא מסוגל לזהותם. מאחר שכלכלה היא תחום כמותי, השימוש בבינה מלאכותית בשוק ההון הולך וצובר תאוצה. תאגידים פיננסיים תרמו רבות לפיתוח אמצעי AI בעבר, והם חוקרים ומטמיעים יישומים פיננסיים של לימוד מכונה ו-Deep learning בעבודתם.

בשנת 2010 מסחר מבוסס אלגוריתמים (ובכלל HFT) היווה בין 60 ל-70 אחוזים מנפח המסחר בארה"ב לבדה. בשנת 2014, הנפח טיפס ל75%. בשנת 2017, תאגיד ג'יי פי מורגן כי סוחרים מסורתיים היווה 10% בלבד מנפח המסחר. למעשה, וול-סטריט השיקו לראשונה קרן סל (ETF) המבוססת לחלוטין על בינה מלאכותית ב-2017 ומניותיה עלו ב-20% בתוך שנה. קרן סל זו מבוססת על IBM Watson, המעבד ומנתח חדשות לגביי 6000 חברות אמריקאיות. כמו כן, יכולת הלמידה המתמדת של מעבד ה-IBM Watson בוחנת את ביצועיו שלו ובמידה ומתבצעות עסקאות שאינן רווחיות, האלגוריתם לומד מטעויותיו ובכך מפתח יכולת לקבל החלטות מדויקות יותר בעתיד, בדומה למערכת החיזוי של I Know First.

תרומתה של I Know First לפיתוח אסטרטגיות מבוססות AI למסחר בשוק ההון

יש הסבורים כי רק תאגידים ואנשים בעלי הון רב יכולים להרשות לעצם את השימוש בכלי מסחר מבוססי אלגוריתמים. למרבה המזל, אמצעי החיזוי שלנו, המבוסס על בינה מלאכותית, זמין ונגיש. המערכת של I Know First מאפשרת חיזוי בשוק ההון, על בסיס מידול וחיזוי תנועת הכסף בין שווקים. המערכת מפרידה את הניבוי הערכי מתוך בליל של "רעש רנדומלי". לאחר מכן, היא מייצרת מודל חיזוי של מגמות עתידיות בשוק מסוים תוך שהיא לוקחת בחשבון שהוא מתקיים במרחב של שווקים נוספים. האלגוריתם לומד ממידת הדיוק של חיזוייו הקודמים ומתאים עצמו בצורה מתמדת ומהירה דיה, כך שהוא מסוגל לחזות שינויים בשוק אפילו בטווח קצר של 3 ימים. בנוסף, האלגוריתם מסוגל ללמוד מהצלחותיו ומכישלונותיו ועל בסיס זאת להגדיר מחדש ולדייק את הערכותיו הבאות לגביי השוק.

אלגוריתם החיזוי של I Know First מתבסס על נתונים היסטוריים וגם על נתונים מהשוק החדש במטרה למדל ולחזות את כוחות השוק בכדי למקסם את ביצועי המסחר בשוק ההון.

סוחרים בשוק ההון עסוקים רבות בניסיונות לחזות את מגמתם העתידית של המחירים בשוק. לשם כך, המערכת מספקת ערך מספרי, חיובי או שלילי, המייצג את המגמה החזויה לצד תרשים (wave chart) המתאר את החפיפה בין הגלים לבין המגמה. תוצר זה מסייע לסוחרים לבחור כיוון למסחר וכן לקבוע נקודת כניסה ונקודת יציאה, ללא התמודדות עם רגשותיו.

המודל אמפירי לחלוטין ופירושו של דבר שהוא מבוסס אך ורק על נתונים היסטוריים ולא על שום הנחות אנושיות. הגורם האנושי היחיד שמעורב הוא בשלב הבנייה של המודל המתמטי ובעת ההצגה של הקלט והפלט הראשוניים. החל מרגע זה, האלגוריתמים הממוחשבים לוקחים פיקוד, מציעים עוד ועוד מודלים, בוחנים אותם על בסיס נתוני שוק אשר נאספו במשך שנים, לאחר מכן הם מתקפים אותם על בסיס הנתונים העדכניים ביותר. אם נמצא קלט שלא משפר את המודל הוא למעשה "נדחה" וקלט מסוג אחר נשקל כחלופה לו. תהליך זה משפר את מידת הדיוק של המערכת ואת ביצועי הסוחר בשוק.

בטבלה מטה מוצגים המאפיינים השונים של הניתוח הטכני לעומת אלו של האלגוריתם של I Know First:

מאפייניםניתוח טכניהאלגוריתם של I Know First
למידה עצמיתX
הסתגלותX
למידת דפוסים חדשיםX
חשיפה למגוון רחב של מניות, מדדים, נכסים וכו'X
תחזית לטווחי זמן שוניםX
הערכת יכולת הניבויX
שימוש בבינה מלאכותיתX
שימוש ברשתות נוירוניםX
שימוש באלגוריתמים גנטייםX
חשיפה לטעויות והטיות אנושX